Funkcjonalny design. Stojąca, ścienna, wolnostojąca bateria umywalkowa

Wysłany dnia:

Widziany przez: 1507

Kategorie: Łazienka

Wszystkie elementy wyposażenia łazienki powinny pasować do siebie pod względem stylistycznym. Jednocześnie oczekujemy od nich wygody użytku i dużej funkcjonalności. Dotyczy to w znaczącym stopniu baterii do łazienki, które różnią się zarówno wielkością, kolorem oraz kształtem, jak też sposobem montażu. Wśród dostępnych modeli są bardziej nowoczesne, nawiązujące do minimalistycznego designu, klasyczne, o ponadczasowej formie, jak  i te  odzwierciedlające klimat minionej epoki. Czy najlepszym wyborem będzie bateria stojąca czy może ścienna, natynkowa czy podtynkowa?

Bateria stojąca

Jest to bateria do łazienki najczęściej spotykana w nowoczesnych wnętrzach. Jest przeznaczona do montażu bezpośrednio na umywalce, wcześniej wymagane jest wykonanie specjalnego otworu. Niektóre modele umywalek są już przystosowane do takich baterii, warto jednak zwrócić uwagę na wielkość otworu oraz wymiary wybranego kranu. Coraz częściej chromowaną armaturę zastępują warianty w innych kolorach. We współczesnych stylizacjach dobrze odnajduje się m.in. czarna bateria umywalkowa . Kontrastuje się efektownie z białą powierzchnią umywalki.

Jeżeli konieczne jest wykonanie otworu w umywalce, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana. W ceramice jest to czynność łatwa do wykonania, problemy mogą wystąpić przy umywalkach szklanych i kamiennych.

Bateria wolnostojąca

Jest wyglądem podobna do baterii stojącej, jednak jest montowana w nieco inny sposób. Przytwierdzamy ją bezpośrednio do blatu, na którym znajduje się umywalka. Bateria wolnostojąca będzie więc dobrym rozwiązaniem, jeżeli planujesz szafkę z blatem oraz umywalkę nablatową. Eleganckim dopełnieniem nowoczesnej stylizacji będzie czarna lub złota bateria umywalkowa, wysoka, delikatnych liniach i zaokrąglonych kształtach. Wspaniale komponuje się z jasnym lub ciemnym kamiennym blatem. Bateria wolnostojąca potrzebuje wolnego miejsca na blacie, o czym warto pomyśleć jeszcze przed zakupem poszczególnych elementów.

Ścienna bateria do łazienki

Do minionych lat nawiązuje natomiast ścienna bateria do łazienki. Są to modele stylizowane, często bogato zdobione, z tradycyjnymi korkami, pokrętłami do ustawiania temperatury wody. Występują w różnych kolorach, zarówno chromowanym, jak i bardziej wyróżniającym się złotym i miedzianym. Są montowane na ścianie, umożliwia taki montażu, który nie narusza estetyki misy umywalkowej. Wokół umywalki dzięki temu znajduje się więcej przestrzeni. Ma to znaczenie w łazienkach o niewielkim metrażu i ograniczonych możliwościach aranżacyjnych.

Bateria podtynkowa

Jest to jeden z dwóch wariantów baterii ściennej, nawiązujący do współczesnego minimalizmu. Bateria podtynkowa jest przystosowana do montażu na ścianie, który polega jednocześnie na ukryciu elementów instalacyjnych pod glazurą. Na ścianie pozostają widoczne tylko punkty, jak wylewka oraz bateria z regulacją strumienia i temperatury wody. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest złota bateria umywalkowa z kaskadą, której strumień wody imituje delikatny wodospad. W nowoczesnych, ale i eleganckich wnętrzach wspaniale będzie prezentować się miedziana podtynkowa bateria umywalkowa o bardzo prostych kształtach i jednocześnie oryginalnym kolorze. Decydując się na baterię podtynkową, warto jest zaplanować ją na etapie wykończenia łazienki, kiedy jeszcze ściany nie zostały pokryte glazurą. W przeciwnym razie konieczne będzie skuwanie płytek oraz często bardziej zaawansowane prace ingerujące w strukturę ściany.

Bateria do łazienki traktowana jest dzisiaj w kontekście funkcjonalnego designu. Ma poprawiać komfort codziennej toalety oraz zabiegów pielęgnacyjnych, ale również zdobić wnętrze, które dzięki spójności aranżacyjnej wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie.