Słuchawka czy deszczownica prysznicowa? Klasyka czy nowoczesność?

Wysłany dnia:

Widziany przez: 1820

Kategorie: Łazienka

Słuchawka czy deszczownica prysznicowa? Klasyka czy nowoczesność?

Kąpiel pod prysznicem przestała być już tylko czynnością higieniczną, którą wykonujemy
automatycznie raz lub niekiedy kilka razy w ciągu dnia. Zaczęliśmy traktować tę czynność w
kontekście relaksu i odpoczynku, który dotychczas kojarzyliśmy bardziej z kąpielą w wannie. To
spowodowało, iż klasyczna bateria prysznicowa została w wielu przypadkach zastąpiona
prysznicem z deszczownicą. Zarówno słuchawka, jak i deszczownica mają wyróżniające je cechy,
które decydują o ostatecznym wyborze. Czy bateria prysznicowa z deszczownicą może zastąpić
słuchawkę? A może warto pozostać wiernym tradycji?

Słuchawka znana i…lubiana

Bateria prysznicowa może być zarówno prostym, o nieskomplikowanej budowie uzupełnieniem łazienki, jak i wielofunkcyjnym urządzeniem, które nie tylko umożliwia wygodną kąpiel, ale również przyczynia się do poprawy komfortu. Słuchawki w zestawach prysznicowych są powszechnie wykorzystywane. Są tańszą opcją, niż bateria prysznicowa z deszczownicą. Wyróżniają się również kompaktowymi, niewielkimi rozmiarami, co też ma znaczenie w przypadku małych prysznicy, gdzie ilość wolnego miejsca jest zdecydowanie ograniczona. Ponadto są mobilne, słuchawka znajduje się na wężu, który pozwala na trzymanie słuchawki w ręku. Na ścianie mocuje się specjalny uchwyt do słuchawki. Jego wysokość w nowoczesnych zestawach jest regulowana, co jest dodatkowym atutem praktycznym. Bateria prysznicowa z słuchawką nie ma jednak aż tak dużego zasięgu, jak deszczownica, która m.in. dzięki temu zyskała tak duże uznanie wśród współczesnego społeczeństwa

Prysznic z deszczownicą dla wzmożonego komfortu

Deszczownica stanowi element zestawu prysznicowego, cechujący się dużym zasięgiem i szerokim zakresem strumienia wody. Montujemy ją na ścianie lub suficie na stałe, bez możliwości regulacji jej wysokości. Wypływający z niej strumień wody jest rozproszony, przypomina przyjemny deszcz. Deszczownica może osiągać rozmiary nawet do 60 cm średnicy, bardziej kompaktowe modele są 3 razy mniejsze. Prysznic z deszczownicą występuje w wielu efektownych pod względem wizualnym modelach. Dużą popularnością cieszy się deszczownica podtynkowa sufitowa, będąca dobrym rozwiązaniem do małych pryszniców, nie zajmuje miejsca na ścianie. Ponadto deszczownice występują w wersji podtynkowej, czyli bardziej minimalistycznej oraz natynkowej jako nawiązanie do klasyki.

Wielofunkcyjne zestawy prysznicowe dla wymagających

Nowoczesne zestawy prysznicowe wyposażone są zarówno w klasyczną słuchawkę, jak i zapewniającą podwyższony komfort kąpieli deszczownice. To kompletne panele, dzięki którym każdy z domowników może brać kąpiel według własnych nawyków. Dużym zainteresowanie cieszą się podtynkowe zestawy prysznicowe. Elementy instalacyjne ukryte są w ścianie, na zewnątrz widoczne są tylko punktowo rozmieszczone: deszczownica, słuchawka z uchwytem oraz bateria do regulacji temperatury wody. W eleganckich stylizacjach, np. na czarnych lub szarych betonowych płytkach efektownie prezentować się będzie złoty zestaw prysznicowy. Z bielą natomiast doskonale współgra czarny zestaw podtynkowy o matowym wykończeniu.

Alternatywą są natynkowe zestawy prysznicowe, które mocujemy na ścianie już na ułożonej glazurze. Wszystkie elementy są widoczne, mogą mieć dekoracyjny charakter, jak i w przypadku biało-złotego wielofunkcyjnego zestawy prysznicowego. Posiada on zarówno deszczownicę, jak i słuchawkę, a także panel z przyciskami do ustawiania strumienia wody. 

Wybór pomiędzy deszczownicą i słuchawką nie jest konieczny. Zestawy prysznicowe wyposażone w obie te funkcje są dzisiaj najczęściej wybieraną opcją. Dla minimalistów i zwolenników skrajnego modernizmy polecamy modele podtynkowe, z kolei dla lubiących efektowne i praktyczne elementy dekoracyjne natynkowe zestawy w kolorze białym i czarnym z dodatkiem połyskującego złota.