Kuchnia „na surowo”. Jaka armatura kuchenna do betonowych i kamiennych wnętrz?

Wysłany dnia:

Widziany przez: 3824

Kategorie: Kuchnia

Fascynacja loftami, surowością, pofabrycznym klimatem wnętrz i chłodem, którym emanują naturalne powierzchnie, niczym nieokryte i obnażające całą autentyczność trwa już od wielu długich sezonów. Z każdym kolejnym rokiem nabieraliśmy coraz większej odwagi i z większą świadomością wprowadzaliśmy do wnętrz beton, kamień i cegłę. Przestaliśmy unikać metalowych konstrukcji, które są totalnym przeciwieństwem geometrycznych brył o białych połyskujących formach. Aranżując kuchnię w takim klimacie, koniecznie trzeba pamiętać o detalach, jak bateria kuchenna, która, jak wszystko inne, nie będzie miała typowego wyglądu.

Gdzie jest widoczna zachwycająca surowość?

W architekturze pojawiła się ok. lat 40. XX wieku. To wtedy dominowały geometryczne proste bryły o monumentalnym charakterze oraz fakturowane powierzchnie, które oddziaływały na więcej niż jeden nasz zmysł. Mogliśmy poznawać się z wnętrzem nie tylko wzrokiem, ale również dotykiem. Tak naprawdę jednak surowy klimat stylizacji doceniono 20 lat później, za co powinniśmy być wdzięczni artystom, który w tym stylu aranżowali swoje pracownie, może zupełnie nieświadomie. We wnętrzach industrialnych i loftowych ważną rolę odgrywają naturalne materiały. Jest to fakturowany beton, drewno z wyraźnym rysunkiem usłojenia, kamień z efektownym żyłkowaniem i cegła, której pomarańcz i czerwień nigdy nie pozostają w cieniu. Widoczne są też instalacje, we współczesnych wnętrzach np. w formie wiszących na kablach żarówek czy też okapu, który w żaden sposób nie zostaje obudowany szafką. W loftach nie może zabraknąć ponadto czarnego metalu, który jeszcze silniej akcentuje klimat minionej epoki.

Betonowo-kamienna kuchnia

W takiej kuchni na ścianie pojawiają się duże płyty z betonu architektonicznego. Do kuchni lepszym wyborem będzie beton o mniejszej porowatości ze względu na łatwość utrzymania ściany w czystości. Blaty często wykonuje się z kamienia, którym może być zarówno jasny, szlachetny marmur lub też ciemny, o nieprzeciętnej głębi granit. Fronty szafek są w kolorze drewna, podobnie jak podłoga, którą ułóżmy w jodełkę. Uchwyty to metalowy akcent, oczywiście w czarnym kolorze, podobnie jak wiszący w centrum żyrandol, który może być zarówno metalową lampą o matowym wykończeniu, jak również miedzianym akcentem oraz kompozycją żarówek Edisona na czarnych lub kolorowych kablach. W takiej kuchni również bateria kuchenna nie jest elementem standardowym. Wyróżnia się kolorem, formą i kształtem. Miedziany kran mocno podkreśli klimat minionej epoki, złota bateria kuchenna dopieści stylizację połyskującą elegancją, a czarna bateria kuchenna zaakcentuje surowość, widoczną w każdym obszarze pomieszczenia.

Bateria kuchenna w klasycznym i współczesnym stylu loft

Styl loft nie jest nowym odkryciem designerów i projektantów, pomimo że nasza sympatia do niego jest znacznie młodsza, niż jego żywotność. Analizując wystrój wnętrz powojennych, dostrzeżemy, że w ówczesnych kuchniach pojawiał się najczęściej stylizowany miedziany kran. Miał głębokie, wyraźne żłobienia, wysoką wylewkę o zaokrąglonym kształcie oraz dwa uchwyty do regulacji temperatury oraz ciśnienia wody. Taka bateria kuchenna odnajduje się w mocno postarzanych wnętrzach, gdzie fronty szafek są ozdobione frezami, a meble stanowią połączenie szafek zamkniętych z otwartymi. Loft we współczesnej interpretacji ma prostszą formę. Miedziany kran jest w zdecydowanie bardziej uproszczonym designie. Ma opływowe kształty, gładką powierzchnię i połyskujące wykończenie. Dwa uchwyty zastąpił jeden, a klasyczną wylewkę wyciągana wylewka, umożliwiająca korzystanie z kranu również poza obszarem zlewozmywaka. Jeżeli w dodatkach stawiasz na czerń, to wybierz czarną armaturę kuchenną z giętą, wyciąganą wylewką o futurystycznej formie.  Zarówno z betonem, jak też kamieniem wspaniale komponuje się złoto, zatem jeżeli lubisz blask, uzupełnij zlewozmywak o złoty kran.

Tym razem serwujemy „na talerzu” surowy design. Jest w nim beton, kamień, dużo drewna, czerń, miedź i złoto. Ważną rolę odgrywają detale, dzięki którym podkreślamy surowość aranżacji, dodajemy jej nowoczesności i rozświetlamy ciemne barwy.